Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
191 postów 165 komentarzy

Teresa Garland

Prezydentka - Państwo i prawo powinno służyć człowiekowi i jego dobru a polityka powinna być rozsądną troską o dobro wspólne. Egzekwowanie w Polsce sprawiedliwości i poszanowanie Naturalnych Praw Człowieka Polacy muszą sobie dopiero wywalczyć.

P.Błaszczak! Przestań się bać CIA! Zrób OFFSET dla F-35!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Minister Błaszczak zamierza podpisać umowę na zakup (bez offsetu) samolotów F-35 pod koniec stycznia 2019r. co jest bardzo dla Polski niekorzystne i niebezpieczne! Wchodzi tu w grę również kwestia 5G.

 

Ministrze Błaszczak! Przestań się bać Agentów CIA! Zrób OFFSET dla F-35!

Minister Błaszczak zamierza podpisać umowę na zakup (bez offsetu) samolotów F-35 pod koniec stycznia 2019r. co jest bardzo dla Polski niekorzystne i niebezpieczne! Gdyż Chińczycy rozpracowali tę maszynę w 100% i wiedzą jak w razie czegoś przejąć nad nią kontrolę. System dowodzenia tą maszyną opiera się na systemie satelitarnym który Chińczcy mogą w każdej chwili zniszczyć. Dlatego Amerykanie wymyślili że system dowodzenia oprą na....... 5G!

Wiedzcie zatem że jeśli zakupiony zostanie ten samolot to 5G mamy jak w banku! I na nic się zdadzą żadne protesty! To trzeba wiedzieć!

W mojej opinii ten zakup jest dla Polski całkowicie bezużyteczny! W mojej opinii jest to wyprowadzanie kolejnych miliardów z Polski przez Agentów CIA? Chyba nie sądzicie że Chińczycy którzy znają technologię produkcji F-35 a być może to oni produkują dla Amerykanów tę maszynę, dostarczą nam w razie czegoś sprawne samoloty którymi będziemy mogli się obronić!? 

Panie Błaszczak! Jeśli Amerykanie nie pozwolą nam samodzielnie wyprodukować tej maszyny F-35 w Polsce , to niech sobie ją trzymają w USA! Przestań Pan działać na szkodę Narodu Polskiego! Zmień Pana swojego PANA! Pańskim PANEM niech się stanie Naród Polski!

Teresa Garland

Powyższa informacja jest moją osobistą opinią

Poniżej prof.ucz.dr hab. Paweł Soroka, Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego na temat tego nieuwzględnionego OFFSETU:

 http://press.warszawa.pl/minister-blaszczak-zamierza-podpisac-umowe-zakupbez-offsetu-samolotow-f-35-pod-koniec-stycznia/

https://youtu.be/e3jv8DVSiZU

Poniżej definicja OFFSETU zaczerpnięta z opracowania Pana Prof. Soroki. CO TO JEST OFFSET?

 Offset jest integralną częścią przemysłowej polityki obronnej i jednym z instrumentów kształtowania gospodarczych podstaw bezpieczeństwa. Offset to umowa kompensacyjna, na postawie której podstawie zagraniczny kontrahent sprzedający dany produkt zobowiązuje się skompensować brak zamówienia tego produktu w rodzimym przemyśle danego kraju transferem technologii wytworzenia i serwisowania tegoż produktu, w kraju kupującego. Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa definiuje zobowiązanie offsetowe jako zobowiązanie zagranicznego dostawcy wobec Skarbu Państwa i offsetobiorcy, polegające w szczególności na przekazaniu technologii lub know-how, wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub praw do korzystania z utworu na podstawie udzielonej licencji, zapewniające wymaganą przez Skarb Państwa niezależność od zagranicznego dostawcy, w celu utrzymania lub ustanowienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potencjału w zakresie przeniesienia zdolności produkcyjnych, serwisowych i obsługowo-naprawczych, a także innych, niezbędnych z punktu widzenia ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.W normalnych relacjach to kupujący jest stroną uprzywilejowaną i ma prawo do stawiania warunków dotyczących offsetu i jego zakresu.

 

KOMENTARZE

 • Przemowa
  https://www.youtube.com/watch?v=rd4Y3VxEWvI
 • Suplement
  https://www.youtube.com/channel/UCLrk8274UpOk5gVXtajX4zg
 • Memento.
  Strącenie ukraińskiego samolotu przez Irańczyków.
  Wygląda że dopiero po tym zorientowali się w jakie "gie" wdepnęli przez zakupy systemów p.lot z "zaszywką. W "gie", a nam grozi wdepnięcie nawet w 5 "gie".
  I to made in china.
  Brrr.
  Oby nasi się ocknęli w porę.
  Mam tylko nadzieję że komunikaty i pozorne umowy to jedno a faktyczne działania to drugie.
  Jak w wypadku czołgów K2. Oby.
 • problem jest w tym że
  te zakupy uzbrojenia, do którego nie mamy infrastruktury i mieć nie będziemy powoduje, że polscy piloci i inni operatorzy uzbrojenia będą tylko wykonawcami amerykańskich i Izraelskich rozkazów, a więc będą mięsem armatnim realizującym interesy amerykańskie, a nie polskie - do tego za polskie pieniądze. Gorszego interesu trudno sobie wyobrazić.
  F-35 są kupą złomu bez amerykanskiej inżynierii wojskowej i nawet karabin nie wystrzeli jesli kula nie będzia miała celu zaakceptowanego przez jankeskiego generała. Gratlacje dla" polskich władz"
 • @zadziwiony 12:08:16
  Powtarzam się, trudno. Mam wciąż nadzieję że pokazywane w świetle fleszy uściski łapek to jedno. A prawdziwe kontrakty wyglądają inaczej.
  Skąd to? Straszono nas modernizowanymi w nieskończoność T72, Leopardami z demobilu, ponoć bezużytecznymi w polskich warunkach Abramsami.
  A tu okazuje się że to u nas ma być główny walec pancerny. Nawet oficjalne dane(oficjalne, dla ludu i ciemnikarstwa) podają siłę samych sprawnych wozów bojowych przewyższającą siłę wozów Niemiec.
  A teraz okazało się że i ilościowo i jakościowo.
  Bo produkujemy u siebie od jakiegoś czasu(bez trąbienia medialnego) czołgi T2.
  I to w ilości która nie jest do końca oficjalnie podana w żadnych ogólnodostępnych źródłach.
  A co to takiego T2- wystarczy zerknąć w Wikipedię.
 • @brian 12:30:35
  Cholera, upsnąłem się. Nie t2 a K2"Black Panther". Pośpiech dobry do pchieł łapania:)))
 • Błaszczak to cienias który nie ma własnego zdania.
  "W mojej opinii jest to wyprowadzanie kolejnych miliardów z Polski przez Agentów CIA? "
  Cały zakup F35 to tylko wyprowadzanie pieniędzy z Polski.
  Polska nic nie dostanie od USA bo nie produkuje się sprzętu wojennego na linii frontu... a Polska to kraj frontowy, przyszłe pole bitwy...
  USA tu niczego nie zainwestują poza geszeftami służącymi do wyprowadzania kasy z Polski np poprzez przejęcie KGHM..i zwolnienie z podatków.

  Błaszczak w historii zapisze się jako antypolski cienias bez własnego zdania szkodzący Polsce... ot typowy aparatczyk partyjny. Dla niego partia jest wodzem nie Naród Polski... chyba że naród żydowski to inna bajka.
 • @brian 12:30:35
  Co chwilę czytam na neonie rewelacje dotyczące zakupów uzbrojenia dla WP. A mnie zastanawia czy my jako państwo mamy opracowaną jakąś doktrynę wojenną. Przecież od takich planów zależy kierunek zamówień wojskowych. Jeżeli chcemy się tylko bronić to na wała nam droga broń ofensywna. Jeżeli zamierzamy kogoś atakować, rzeczywiście takie samolociki się przydadzą, chociaż światowe uzbrojenie dąży do dronów , zdalnie kierowanego wszelkiego sprzętu, no i oczywiście w kierunku posiadania różnego rodzaju rakiet. Tak na zdrowy rozsądek to te ofensywne zabawki długo się nie pobujają pod parasolem rakietowym w Kaliningradzie. No chyba że myślimy tak jak władze II RP. Oni wszystkie nowoczesne okręty jakie mieliśmy, zaraz po ataku Niemiec wysłali do Anglii, bo na Bałtyku nie miały szans na przetrwanie. Tylko rodzi się pytanie , na wała nam niebotycznie drogi sprzęt który i tak nie będzie użyty do obrony kraju.
 • @Oscar 12:44:50
  Nawet amerykańscy generałowie nie chcą F35 tylko wolą F15. Bo dużo tańsze i mniej awaryjne.
 • @Oscar 12:44:50
  W sprawie broni pancernej wszystko wyglądało inaczej niż pokazywano w mediach.
  W sumie mamy duże kontrakty i kooperację z Koreańczykami.
  A wszystko zrobiono bez huku i skutecznie.

  Oby tylko taki sam manewr został wykonany z F-35.
  A może już został wykonany tylko trwa pokazówka dla mediów i nieświadomych(czyli nas) blogersów.
 • @marek500 13:20:35
  "Rewelacje" nie pochodzą stąd.
  Ani NEon24.pl ani Sputnik nie mają monopolu na wiadomości o technice wojskowej.
  Cóż, kto ma oczy...
 • @brian 13:24:39
  F-35 bez offsetu, Polska chce przystąpić do programu dużego bezzałogowca [News Defence24.pl]

  https://defence24.pl/cache/img/840_472_matched__q3wfo4_F35ASAAlexanderCookUSAF.jpeg

  Komitet Offsetowy przyjął rekomendację Ministerstwa Obrony Narodowej, dotyczącą rezygnacji z zastosowania offsetu przy pozyskaniu myśliwca F-35 – dowiedział się Defence24.pl. „Amerykańskie propozycje nie były dla nas satysfakcjonujące. Dotyczyły głównie niepełnych zdolności serwisowych samolotów F-16 i C-130, a ich koszt to ponad miliard dolarów. Relacja koszt-efekt była po prostu nieopłacalna, tym bardziej, że zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne programy modernizacyjne (…) Program F-35 jest całkowicie zamknięty” – mówią w rozmowie z Defence24.pl przedstawiciele MON. Dodają, że Polska będzie chciała przystąpić do programu Loyal Wingman na wcześniejszym etapie, właśnie po to by uzyskać korzyści przemysłowe

  https://defence24.pl/f-35-bez-offsetu-polska-chce-przystapic-do-programu-duzego-bezzalogowca
 • "offset"
  W świecie nauki najpierw definiuje się nowe znaczenia starego słowa. Szczególnie, że Pan Lobbysta, Profesor, używa go w wystąpieniu dziesiątki razy, prawie w każdym zdaniu.

  Hallo gromadka neonowa?
  Co rozumiecie przez "ten offset"? "pakiet offsetowy"? Jak dotychczas słowo to ma rozpowszechnienie jako metoda drukowania płaskiego.
  Czyżby chodziło o drukowanie 3D myśliwca F35 z komputera?

  Amerykanie płacą za wprowadzanie pojęć amerykańskich w rodzime języki. Ciekawe czy w Polsce profesor i dziennikarze dostają działkę za amerykanizację języka polskiego?
 • nie kumam, co to jest "offset"
  to chyba nie jakieś stropolskie słowo ?
 • @adevo 13:52:05
  Właściwie to pytanie dotyczy autorki bloga. To ona powinna wytłumaczyć nowe pojęcie, chyba że wszystko co publikuje, jest przygotowane przez innych.
 • @adevo 13:52:05 ************************************
  Każdy chce zasłużyć na poklepanie po plecach, za wciskanie polskim burakom ameryckich słów, pojęć, wartości.
 • @interesariusz z PL 14:01:26 @prezydentka
  W Niemczech, w Hamburgu zajmują się tym instytuty kultury amerykańskiej jak np. Das Amerikazentrum Hamburg.
  To był kiedyś do lat 2000 program, amerykanizacji kultury niemieckiej i niemieckiego języka. Był on wyposażony w miliony dolarów.

  Francja jako pierwsza jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku ograniczyła ustawowo proceder wprowadzania amerykańskiej muzyki i języka angielskiego do audycji telewizyjnych i radiowych.
  Bardzo obszerny temat.

  W czasach Internetu to już inna bajka, ale jakieś zasady muszą być ważne nawet dla ładnej dziewczyny jak Pani Prezydentka.

  Pani Prezydentko tłumaczymy nowe pojęcia, które używamy!
  Powstaje wrażenie, że Pani bezkrytycznie odczytuje podłożony Pani tekst.
 • Niech mi tu jakaś inteligencja pisowska udowodni biegusiem, że eskadra
  32 latających trumien obroni 36 mln Polaków, pytam się w jaki sposób jeden samolot bez uzbrojenia i kodów jest w stanie obronić milion osób ?
  Dlaczego tą wyuzdaną kwotę 6,5 mld $ nie przeznaczyć rakietowy sprzęt plot, granatniki ppanc, pistolety i karabiny maszynowe, środki transportu, niszczyciele czołgów, inteligentne miny czyli wojskowe środki do Obrony a nie jakiegoś wydumanego ataku, bo tak chce amerykański i żydowski ogon ?
  Aaaaaaa................. bo wziątka jest odpowiednia !
 • ?
  No widzi Pani pani Prezydentko ("Prezydent" brzmi lepiej i donioślej),
  gdybyście naprawdę byli za dobrem i rozumieli potrzeby Polski nie zgadzali byście się z zakupem tych samolotów a nie walczyli o offset.
 • @brian 12:30:35
  Docelowa ilość stanowi około 800 czołgów K-2 dla Polski.
 • @adevo 14:48:27
  Jeszcze chciałbym uzupełnić osobistym polskim tłumaczeniem.
  Yankee go home - Amerykańscy mordercy i wasze samoloty won z Polski!
  Fuck You Gringo. Pierdol się sam, Gringo!
 • Na ..luj nam ten złom
  Skoro konstrukcja wiekowa i dobrze opanowana F 16 w polskich schronohangarach sprawna jest w niecałych 40% a w jankeskich 70%. To ta nowa F 35 jak GAO donosi ma sprawność ciutkę powyżej 20%.
  Zatem w chwili W sprawne będą Migi, a z efów to kolejno 19 maszyn i 7.

  Na co nam takie złomy.Najpierw legalnie lub nie należy zgromadzić zapas części aby F16 miały najmniej te 80%, a cykl napraw nie trwał kilku miesięcy a max kilka dni. Ciekawostką są doniesienia o trwałości wysilonego napędu F 35, wymaga remontu od 25 do 40 rbh na luj nam taki obiecujący złom
 • @gnago 16:46:21
  Racja..na ch... nam ten złom...
  wystarczy popatrzeć na korzyści z transakcji dla obu stron transakcji.
  Ze strony USA to lukratywny interes..w dwu wymiarach...
  raz sprzedają wyjątkowo drogo złom ale i utrzymanie złomu przy życiu... czyli dostają mnóstwo kasy..
  dwa Polacy tego złomu nie mogą wykorzystać bez zgody i obsługi informatycznej ze strony USA.
  Amerykanie na koszt Polski instalują sobie w Polsce własne siły lotnicze (bo pod pełną własną kontrolą) z Polakami jako mięsem armatnim latającym na tych złomach... co więcej mając w Polsce własny złom pod własną kontrolą mogą prowokować Rosję do woli bo formalnie będzie robiła to Polska.
  ewentualnego kopa od Rosji dostanie Polska...
  ...nawet utrata (strącenie) części złomu nie boli USA bo Polacy dobrze zapłacili...
  Jak widać po stronie USA są same korzyści.

  A po stronie Polski ?
  gigantyczne koszty i brak możliwości wykorzystania złomu bo cała elektronika słucha wyłącznie USA.

  Za taki kontrakt ... "suwerennej solidaruchów" ..odpowiedzialni powinni gnić w pierdlu ze 20 lat albo więcej .. to wprost zdrada narodowa..oczywiście na rzecz USA czyli globalnej mafii żydowskiej bo to ona rządzi w USA.
 • @Oscar 17:19:02
  5*
 • @adevo 14:48:27
  Dobre sobie. Rysunek z podpisem i komentarzem po angielsku, wklejony przez tę samą osobę, która 3 komentarze wyżej narzeka na wprowadzanie w tekście (i słusznie!) obcego słowa. :))
 • @marek500 13:20:35
  Jaką doktrynę wojenną może opracować banda laików - bo wszyscy fachowcy albo złożyli dymisję, albo zostali usunięci? To jest po prostu nabijanie kasy obcym korporacjom za pieniądze polskiego podatnika, nic więcej i oczywiście sute zadośćuczynienia za ich ciężką pracę dla polityków. No chyba że są tak głupi, że kupują ten złom nawet nie biorąc łapówek.
 • @adevo 13:52:05
  Poniżej definicja OFFSETU zaczerpnięta z opracowania Pana Prof. Soroki. CO TO JEST OFFSET?

  Offset jest integralną częścią przemysłowej polityki obronnej i jednym z instrumentów kształtowania gospodarczych podstaw bezpieczeństwa. Offset to umowa kompensacyjna, na postawie której podstawie zagraniczny kontrahent sprzedający dany produkt zobowiązuje się skompensować brak zamówienia tego produktu w rodzimym przemyśle danego kraju transferem technologii wytworzenia i serwisowania tegoż produktu, w kraju kupującego. Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa definiuje zobowiązanie offsetowe jako zobowiązanie zagranicznego dostawcy wobec Skarbu Państwa i offsetobiorcy, polegające w szczególności na przekazaniu technologii lub know-how, wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub praw do korzystania z utworu na podstawie udzielonej licencji, zapewniające wymaganą przez Skarb Państwa niezależność od zagranicznego dostawcy, w celu utrzymania lub ustanowienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potencjału w zakresie przeniesienia zdolności produkcyjnych, serwisowych i obsługowo-naprawczych, a także innych, niezbędnych z punktu widzenia ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.W normalnych relacjach to kupujący jest stroną uprzywilejowaną i ma prawo do stawiania warunków dotyczących offsetu i jego zakresu.
 • @adevo 14:42:47
  Tak Poniżej definicja OFFSETU zaczerpnięta z opracowania Pana Prof. Soroki. CO TO JEST OFFSET?

  Offset jest integralną częścią przemysłowej polityki obronnej i jednym z instrumentów kształtowania gospodarczych podstaw bezpieczeństwa. Offset to umowa kompensacyjna, na postawie której podstawie zagraniczny kontrahent sprzedający dany produkt zobowiązuje się skompensować brak zamówienia tego produktu w rodzimym przemyśle danego kraju transferem technologii wytworzenia i serwisowania tegoż produktu, w kraju kupującego. Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa definiuje zobowiązanie offsetowe jako zobowiązanie zagranicznego dostawcy wobec Skarbu Państwa i offsetobiorcy, polegające w szczególności na przekazaniu technologii lub know-how, wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub praw do korzystania z utworu na podstawie udzielonej licencji, zapewniające wymaganą przez Skarb Państwa niezależność od zagranicznego dostawcy, w celu utrzymania lub ustanowienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potencjału w zakresie przeniesienia zdolności produkcyjnych, serwisowych i obsługowo-naprawczych, a także innych, niezbędnych z punktu widzenia ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.W normalnych relacjach to kupujący jest stroną uprzywilejowaną i ma prawo do stawiania warunków dotyczących offsetu i jego zakresu.
 • Defender 2020: Rusza przerzut US Army do Europy
  https://www.defence24.pl/cache/img/840_472_matched__q4iast_usarmy.jpeg


  Od czwartku 23 stycznia oddziały US Army rozpoczną załadunek na statki w ramach przygotowań do ćwiczenia Defender 2020. Będzie to największe od 25 lat europejskie ćwiczenie z udziałem amerykańskich jednostek bazujących na co dzień w ojczyźnie.

  W ćwiczeniu weźmie udział około 20 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących na co dzień na terytorium Stanów Zjednoczonych. To większość spośród 37 tys. żołnierzy wszystkich państw zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Amerykanie transportują też przez Ocean Atlantycki 20 tys. sztuk różnego rodzaju wyposażenia. Wyposażenie pochodzące z Fort Hood, Fort Bliss i Fort Stewart będzie ładowana na kolej a następnie na jednostki pływające. Przerzut morski na odległość 4000 km będzie odbywał się w lutym.

  Wyposażenie zostanie załadowane na statki w portach w Charleston, Savannah, Beumont i Port Arthur, czyli na wschodnim wybrzeżu USA (dwa pierwsze porty) i w portach w Teksasie. Wyładunek nastąpi w belgijskiej Antwerpii, holenderskim Vlissingen, niemieckim Bremerhaven oraz estońskim Paldiski. Do wyznaczonych miejsc, w których ma zostać osiągnięta gotowość bojowa, sprzęt ten zostanie następnie przerzucony koleją i drogami. Duża część ćwiczenia odbędzie się na terenie Polski, a jego kluczowym elementem będzie przerzut sił wyładowanych w portach zachodniej Europy na terytorium RP.


  https://www.defence24.pl/upload/2020-01-22/q4ijnv_Zrzutekranu20200122o11.40.51.png


  Defender 2020 to dla Amerykanów ćwiczenie z zakresu budowy gotowości operacyjnej i strategicznej, a nie jak w ostatnich latach tylko taktycznej. Ćwiczenia obejmą także rozwinięcie sił i współdziałanie z jednostkami sojuszniczymi.
 • @Lotna 17:37:45
  ...nabijanie kasy nic więcej..? jest więcej...
  więcej to ochrona pozycji przy korycie władzy.
  Innymi słowy zakup tego złomu to łapówka za ochronę ze strony globalnego bandyty.
  Oferta globalnego bandyty jest identyczna jak oferta chłopców z Prószkowa w stosunku to restauratorów w Warszawie...oferowali ochronę za "drobną" opłatą.
 • zapomnialem
  https://www.defence24.pl/defender-2020-rusza-przerzut-us-army-do-europy
 • @Husky 18:03:11
  Dlaczego UE nie powie "NIE dziękujemy"...
 • Ten pomysł zakupu tych F 35
  przez atrapę Polski ma chyba związek z pilotami polskimi broniącymi kiedyś Anglii przed niemieckimi samolotami i latającymi pociskami F-1. Światowy, czarci pomiot to pamięta i tym razem za polskie pieniądze postanowił zbudować taki dywizjon/dywizjony na wzór dywizjonu 303.
  Wniosek?
  Oczywiście ten dywizjon/dywizjony - absolutnie nie są przewidziane do obrony znienawidzonych tubylców przed kimkolwiek. One będą operować najprawdopodobniej na BW.
 • Zakup F-35
  Zakup F-35
  Polska podpisała umowę na zakup 32 myśliwców F-35 o konwencjonalnym systemie startu i lądowania (CTOL) i 33 silników do myśliwców produkcji Pratt & Whitney. W skład zakupu włączono:

  - Electronic Warfare Systems (system walki elektronicznej)

  -C4I/CNI -Command, Control, Communications, Computer, and Intelligence/ komunikacja, nawigacja i identyfikacja (dowodzenie, kontrola, komunikacja, komputer i wywiad/komunikacja, nawigacja i identyfikacja)

  -ALGS -Autonomic Logistics Global Support System (globalny autonomiczny system logistycznej obsługi)

  -ALIS- Autonomic Logistics Information System (autonomiczny system informacji logistycznej)

  -Full Mission Trainer (pełny trener wykonywania zadań)

  - Weapons Employment Capability (możliwości użycia broni) i inne podsystemy

  -unikalny F-35 sygnał świetlny w podczerwieni

  -centrum reprogramowania

  - F-35 Performance Based Logistics (logistyka oparta na wydajności)

  - proces wytwórczy oprogramowania i integracji

  -obsługa ferry i tankowców powietrznych

  -sprzęt pomocniczy

  -wyposażenie i sprzęt testowy

  -sprzęt komunikacyjny

  -części zamienne, elementy potrzebne do napraw

  -szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy

  -publikacje i dokumenty techniczne

  -usługi inżynierskie i logistyczne rządu USA i podwykonawców

  -inne elementy wsparcia logistki programu


  Jako podało Defence24, Polska ostatecznie zdecydowała się na zakup F-35 bez offsetu, a to dlatego, że nie był on z polskiego punktu widzenia opłacalny. Zaoszczędzono w ten sposób ponad miliard dolarów. Polska podjęła decyzję aby zamiast offsetu włączyć się na wczesnym etapie w program Loyal Wingman, który daje lepsze korzyści przemysłowe.

  Loyal Wingman(lojalny skrzydłowy) - bezzałogowe drony dowodzone z powietrza przez samolot z załogą.

  https://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/205800/poland-expects-big-f_35-discount-as-us-approves-%246.5-bn-sale.html
 • Zakup F-35 nie jest zakupem dla naszej obronności
  To zakup po to, byśmy wspierali działania USA w obronie Izraela. Pamiętamy jak PiS odrzucił zakup śmigłowców motywując to zbyt małym offsetem, tu mamy bez offsetu. Bezwzględnie tę PiS-owską mafię należy postawić przed trybunałem stanu i to Polskim Trybunałem Stanu nie PiSowskim.
 • @Zawisza Niebieski 21:54:07
  Ja jestem za odpowiedzialnością karną za celowe pisanie obraźliwych głupot i kłamstw.


  "„Amerykańskie propozycje nie były dla nas satysfakcjonujące. Dotyczyły głównie niepełnych zdolności serwisowych samolotów F-16 i C-130, a ich koszt to ponad miliard dolarów, który zostałby zwiększony o koszty dostosowania polskich zakładów. W takiej sytuacji offset byłby nieopłacalny, dlatego podjęto decyzję o rezygnacji. Potrzeby, które znajdują się w Planie Modernizacji Technicznej mają bardzo szeroki zakres. Zaoszczędzone pieniądze zostaną spożytkowane na realizację innych ważnych zadań modernizacyjnych, z korzyścią dla Sił Zbrojnych RP” – podkreślają przedstawiciele MON.
  Rozmówcy Defence24.pl z resortu obrony mówią także, iż Polska nie mogła w ramach offsetu uzyskać istotnych zdolności serwisowych, ani tym bardziej produkcyjnych dla F-35, z uwagi na fakt, że wcześniej – mimo propozycji składanych w czasie kadencji rządu PO-PSL – nie przystąpiła do programu. Obecnie podział prac pomiędzy uczestnikami projektu jest już ustalony i nie można wprowadzać zmian."

  https://defence24.pl/f-35-bez-offsetu-polska-chce-przystapic-do-programu-duzego-bezzalogowca
 • Rozumiem że F-35 zostały zakupione dla Izraela?
  Czy możę F-35 zostały zakupione dla Izraela za polskie pieniądze w ramach odszkodowań związnych z żydowskimi uroszczeniami?

  Bo przecież Polacy nie planują żadnej wojny ofensywnej, a ten samolot z tego co zrozumiałam służy do ataku a nie do obrony, więc jest dla nas całowicie bezużyteczny. Znowu robimy komuś laskę?
 • @Prezydentka 06:54:57
  "Bo przecież Polacy nie planują żadnej wojny ofensywnej, a ten samolot z tego co zrozumiałam służy do ataku a nie do obrony, więc jest dla nas całowicie bezużyteczny."


  Czy może Pani konkretnie wyjaśnić, które myśliwce tylko do obrony, a nie do ataku, powinna Polska zakupić?

  F-35 jest myśliwcem wielozadaniowym, co oznacza, że służy do prowadzenia walki powietrznej, atakowania celów na powierzchni ziemi oraz do dokonywania rozpoznania i pasywnej walki elektronicznej (samoobrona).
 • F35 nie taki do De:)
  Patrząc wg. tego co się(oczywiście niechcący) wypsnęło prawdziwym mediom z prawdziwymi wiadomościami o technice wojskowej:
  F 35-tki mają operować w otoczeniu "obstawy" dużych dronów RODZIMEJ produkcji.
  Mają to być jednostki samodzielne, uzbrojone, głównie prowadzące rozpoznanie radioelektroniczne i chroniące jednostkę główną.
  Poza tym mają pełnić rolę mobilnego centrum wspomagającego naprowadzanie i nawigację.(coś w stylu robota R2D2) ze Star Wars:)
  Najwyżej piloci w czasie barowych rozmów będą mówić tak: kto jest twoim skrzydłowym? Aaaa, 3c24, cholerny złom. A mój 3c21 spisuje się dobrze. Tak? No to po kielonku.
 • @provincjał 14:47:22
  Odsyłam do mojej odpowiedzi dla Huskyego w sprawie licznych eskadr dronów- skrzydłowych. I to naszej produkcji.
  To wielokrotnie zwiększa skuteczność i "trumien" i cudownych 29-tek oraz f15-tek i f16-tek.
  W ostateczności mogą być automatycznymi robo- kamikaze atakującymi wrogie jednostki gdy nie pomoże uderzenie elektromagn. ani ostrzał rakietami.
  A to nie fantastyka ani offset. Nasza myśl techniczna.
 • samoloty są potrzebne xddd
  5G też wydaje się potrzebne xddd
  Nagonka na 5G może być sponsorowana przez sieci stacjonarnej telefonii xdd ?? dziwne

  Atakowanie 5G to zły pomysł.
  Trzeba naciskać na niziutkie ceny usług stacjonarnych tak, abyśmy nie musieli włączać usług 5g. Trzeba rozwijać kierunkowość i bezpieczeństwo połączeń. Podjąć akcję piętnowania usług i portali oraz gier które utrzymują ludzi on-line zbyt długo.
  Samoloty bojowe są polakom potrzebne. Pilot z pewnością będzie potrafił wystrzelić i trafić w punkt.
  Całe to narzekanie na usa-army jest moim zdaniem niepotrzebne.
  Błaszczak trzymaj się rzadko się zdarza przyzwoity gość na ministerialnym stołku xdd Policja wojsko z pewnością potrzebują cywili na zarządzie.
  Polacy generalnie jako naród potrzebują psychoterapii która uwolni ich z kompleksów xdd musimy mieć więcej energii w negocjacjach. Naród ma co zaoferować sojusznikom i co wystawić przeciwnikom jedyny mankament że lejcowy państwa jest cymbałem i wbrew nadziejom wielu szybko nie wykituje xddd
  Przeciw 5G można rozwinąć inne techniki przekazywania danych i tak się ratować oferując konkurencyjne rozwiązania. To że chiny mają zbyt wiele kontroli, to że polska nie ma żadnego zabezpieczenia przed głęboką infiltracją przeciwnika drogą elektroniczną, to jest oczywiście skandal i pokazuje "profesjonalizm" naszego państwa teoretycznego. Przydałaby się operacja wszyscy won - wszyscy starzy wyjadacze sejmowi za wszarz kopa w zadek i na bruk albo do więzienia całe to szemrane towarzystwo z jarkiem na czele xdd
  Od niego by można zacząć sadzanie bandy: niszczy prezydenta, osłabia premiera, generalnie gość zajmuje się niszczeniem państwa polskiego i mordowaniem narodu xD... Mało żeby zamknąć? NO wiem ma swojego ministra od zamykania xddd
  Nam szkodzi nie amerykańska armia, ale kościół katolicki i jego banda też.... Armia watykańska nie raz sprowadzała klęski na polskę, teraz też to możliwe. Polska dla polaków? Weź się pan strzel w głupi łeb i trochę pomyśl chcesz tu kubę durniu robić? xDDD
  Brawo za ciekawy temat powstrzymuję się od oceny gwiazdkowej bo nie w temacie jestem xdd nie boję się 5g moja kamera netowa niestety chyba się obawia i mówi że nie będzie z chińczykami współpracować póki 5g nie zniknie xddd
 • @brian 12:36:48
  no nie znam się ale t2 to brzmi jak rudy 102 trochę ;-) black panther to już lepiej xdd
 • @Zawisza Niebieski 21:54:07
  A niektórym wytoczyć sprawy karne. Wczoraj rozmawiałem z pracownikiem ministerstwa (nieważne którego). Facet tam już doczeka emerytury, bo jest fachowcem od czasów Suchockiej. I wprost mówi, że takiego dna jak obecnie, to jeszcze nie było. Takich miernot nigdy wczesniej nie awansowano. Zatrudnia się ludzi, nie nadających się do żadnej roboty
 • @AgnieszkaS 22:37:02
  Ale bzdurne, PiSiackie źródełka. A własny rozum? Skoro ten szajs nas kosztuje wiele miliardów, to ten kolejny miliard, trafiłby do Polaków. Ale tego, byle ograniczony Amerykaniec nie pojmie. Trza być z ducha Polakiem, a nie tylko polskojęzycznym.
 • @AgnieszkaS 07:50:01
  Do Rosji, za blisko te samoloty. Kobieto, płacą ci za autokompromitacje? Czy to amerykańskie pseudowykształcenie?
 • @brian 08:26:42
  Po co te bajki? F35 będzie zarządzany przez Amerykanów, a nie Polaków. Samoloty całkowicie niepotrzebne. Ale kiedyś naród odzyska władzę, a zdrajcy, o ile nie zwieją trafią przed sądy i trybunały.
 • @brian 08:34:14
  Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie (Memorandum od Understanding – MoU) dotyczące współpracy w zakresie technologii obronnych i bezpieczeństwa. Porozumienie dotyczy w dużej mierze statków powietrznych służących w Siłach Zbrojnych RP.

  Porozumienie zapewne nieprzypadkowo zostało zawarte akurat teraz, u progu zapowiadanego na „koniec stycznia” podpisanie umowy na 32 samoloty bojowe F-35A Lightning II. Przypomnijmy, że strona polska zapowiada się w kontekście tej – szacowanej na 4 mld USD – umowy zrzeczenie się offsetu i poszukiwania współpracy gospodarczej z Lockheed Martinem poprzez podpisywanie osobnych umów, korzystnych dla obydwu stron, podobnie jak ma to miejsce w Belgii. Obecne porozumienie z Lockheed Martinem może być tego zapowiedzią. Może ale nie musi, biorąc pod uwagę liczbę różnego rodzaju podobnych "wstępnych" porozumień podpisywanych przez polski przemysł w ciągu ostatniej dekady.

  https://www.defence24.pl/porozumienie-strategiczne-lockheed-martina-i-pgz-sa

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031