Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
129 postów 116 komentarzy

Teresa Garland

Prezydentka - Państwo i prawo powinno służyć człowiekowi i jego dobru a polityka powinna być rozsądną troską o dobro wspólne. Egzekwowanie w Polsce sprawiedliwości i poszanowanie Naturalnych Praw Człowieka Polacy muszą sobie dopiero wywalczyć.

Paliwem przyszłości jest nie ropa, a wodór

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Paliwem przyszłości jest nie ropa, a wodór. Poniżej wklejam artykuł nadesłany przez Krzysztofa Lewandowskiego


"Bez funkcji dolara jako światowego mechanizmu tezauryzacyjnego - czyli de facto bez udziału Pentagonu w tworzeniu zadłużenia Skarbu USA, będącego mechanizmem tworzenia na świecie rezerw banków centralnych - Stany Zjednoczone zmuszone byłyby do ograniczeń militarnych i dyplomatycznych, występujących w czasie obowiązywania parytetu złota."
 
                                                                                                                                  Michael Hudson
 
Cóż to za „mechanizm tezauryzacyjny" - wyjaśnia autor w linkowanym artykule. Producent ropy, np. Arabia Saudyjska, uzyskuje z jej sprzedaży dolary, które trafiają do kieszeni szejków. Szejkowie nie potrzebują tylu dolarów, bo dolary w postaci waluty nie przynoszą zysków, więc zamieniają sterty dolarów na korzystniejsze - bo oprocentowane - obligacje skarbowe USA, przynoszące konkretne dochody, i bezpieczne, bo USA ma największe bicepsy w klasie i nikt im nie podskoczy. 
 
Podobnie do szejków zachowują się banki centralne na całym świecie, skupując obligacje skarbowe USA i tworząc z nich swoje aktywne rezerwy. 
 
A dlaczego USA ma największe bicepsy w klasie? Ano dlatego, że jest światowy popyt na ich obligacje skarbowe, za które z całego świata spływają corocznie sterty dolarów do Skarbu USA. Konkretnie jest to ponad bilion dolarów rocznie, gdyż tyle wynosi dziura budżetowa, którą trzeba co roku zapełniać emisją nowych obligacji. Za uzyskane za sprzedaży obligacji skarbowych pieniądze największy osiłek w klasie kupuje sobie sterydy, w wyniku czego jego bicepsy broniące Skarbu USA stają się jeszcze grubsze. Kto mu na sterydy daje pieniądze? My wszyscy, nie tylko szejkowie, gdyż także nasz poczciwy NBP posiada w swoich rezerwach obligacje skarbowe USA.
 
Ten sterydowy wehikuł jest już jednak bardzo wysłużony, gdyż na świecie powstają inne sposoby rozliczania transakcji za ropę, niż posługiwanie się dolarem. Zwolenników innych pojazdów, jak Kaddafi, Hussein czy Sulejmani, zamordowano z zimną krwią, patrząc w ekrany monitorów. Ale motoryzacja idzie do przodu i nic jej nie powstrzyma. Paliwem przyszłości jest nie ropa, a wodór.
 
Krzysztof Lewandowski
 

 

KOMENTARZE

 • Droga Pani
  To że walutą rozliczeniową transakcji związanych z ropą naftową był dolar nie wynikało z chciwości szejków, którzy uważali że korzystnie jest kupić papiery dłużne USA, wręcz przeciwnie, oni doskonale wiedzą że nie korzystne. Mają jednak na względzie własne bezpieczeństwo gdyż na straży tych transakcji stała USArmy, która różnymi sposobami starała się zachowanie kształtu tego rynku wymusić. Piszę w czasie przeszłym, bo to zaczęło się zmieniać. Nawet chyba ostatnia spektakularne zabójstwo Sulejmaniego, mające pokazać przywódcom państw że USA są w stanie dopaść każdego kogo chcą tego nie zmieni. Papiery dłużne USA stały się gorącym pieniądzem przede wszystkim w Chinach, Rosji, i częściowo także u innych producentów ropy. W zależności od tego jak szybko będzie przebiegał proces ich pozbywania się zależy nie los dolara, bo jego los jest już przesądzony, ale termin tego kiedy każdy z nas będzie mógł sobie wytapetować pokój dolarami, gdyż staną się one tańsze od tapety.
  A jeśli chodzi o wodór to na pewno w dającej się przewidzieć przyszłości nie zastąpi ropy naftowej. Podobnie jak tzw. elektromobilność (w takie idiotyzmy już chyba nawet Morawietzky nie wierzy aczkolwiek propaguje), z jednej przyczyny - nie będzie na to społecznej akceptacji. Całe to szaleństwo, które w języku polskim nie ma nazwy a w Niemczech jest nazywane Energie Wende zakończy się na nieudanej próbie odejścia od węgla w energetyce. Zanim to jednak się stanie głupcy wydadzą na to wagony pieniędzy.
 • @Drab61 10:34:15
  Wiki tłumaczy "Energiewende" przez: "Transformacja energetyczna"
 • Paliwem przyszłości jest nie ropa, a wodór.
  Pełna zgoda

  https://www.cnet.com/roadshow/news/toyota-mirai-hydrogen-fuel-cell-car-features-range-price/

  https://cnet3.cbsistatic.com/img/QwoFCKvxlIxgk9YvX8nCNW-pf44=/2020/01/14/b88fa1bc-323d-4623-b9df-964fe2a29c5d/mirai-front34-v6-hr-5000px.jpg
 • Najlepiej to
  od razu wskoczyć na konie i rowery. Jeszcze trochę ropy zostało na świecie i przez długie lata, będą dominowały tzw. silniki spalinowe.
 • @Autor
  Wodór, ok, ale SKĄD?
  Normalnie z elektrolizy wody, co jednak wymaga dużej ilości energii elektrycznej.
  A skąd ją pozyskać? Z elektrowni węglowej? Atomowej? Hydro (to opcja ekologiczna, choćby Chiny przekonały się, że zapora 3 przełomów się sypie).
 • @laurentp 14:20:21
  "Wodór, ok, ale SKĄD?
  Normalnie z elektrolizy wody, co jednak wymaga dużej ilości energii elektrycznej.
  A skąd ją pozyskać? Z elektrowni węglowej? Atomowej? Hydro ..."

  Bezpośrednio z hydrolizy napędzanej energią słoneczną. Technologie już powstają:

  https://engineering.stanford.edu/magazine/article/can-splitting-water-become-efficient-way-store-solar-energy

  https://www.popularmechanics.com/science/energy/a19292/were-one-step-close-to-creating-fuel-cells-from-solar-energy/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31